Vizsgálatok

A Klinikai Vizsgálatok Adatbázisa jelenleg is több mint ezer vizsgálatot foglal magába: a korábban elérhető adatokkal több évre visszamenőleg áttekintést nyújt a hazai vizsgálatok sokszínűségéről (lásd: Állapot - vázlatos adatlapok), míg egyre bővülő körben érhetőek el a folyamatban lévő vizsgálatok részletesebb információi is (lásd: Állapot - teljes adatlapok).

Ez a honlap a klinikai vizsgálatokkal kapcsolatos általános ismeretek bővítésének céljából készült, az itt található információk a publikusan elérhető adatokra épülve, kizárólag tájékoztató jellegű áttekintést biztosítanak.
Amennyiben Önnek további kérdése merülne fel, forduljon bizalommal kezelőorvosához!

Státusz
Betegeket fogad
Korosztály
18 - 99
Betegbevonás kezdete
2018-01-17
Betegbevonás vége
2019-10-08
Vizsgálat neve magyarul III. fázisú, többközpontú, nyílt elrendezésű, véletlen besorolásos vizsgálat a szájon át adandó ABL001 és bozutinib összehasonlítására krónikus fázisban lévő krónikus myeloid leukaemiában (CML-CP-ben) szenvedő, korábban már 2 vagy többféle tirozin-kináz-gátlóval kezelt betegeknél
Vizsgálat neve angolul A phase 3, multi-center, open-label, randomized study of oral ABL001 versus bosutinib in patients with Chronic Myelogenous Leukemia in chronic phase (CML-CP), previously treated with 2 or more tyrosine kinase inhibitors
Protokollszám CABL001A2301
Eudra CT szám 2016-002461-66
Hatósági engedély száma OGYÉI/41873-7/2017
Kérelmező PAREXEL Magyarország Üzleti Tanácsadó és Szolgáltató Kft.
Státusz Betegeket fogad
Fázis III
Vizsgálati készítmény ABL001
Vizsgálat időtartama (hó) 77
Nem Mindkettő
Egészségeseket bevon? nem
Betegbevonás státusza Már nem fogad
Intézmény neve
Debreceni Egyetem Klinikai Központ
Cím: 4032 Debrecen, Egyetem tér 1.
Elérhetőség: 52/512-900
Intézmény neve
Dél-pesti Centrumkórház - Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet
Cím: 1097 Budapest, Nagyvárad tér 1.
Elérhetőség: 1/455-5701
Szponzor Novartis Hungária Kft.
Betegség C9210 | Krónikus myeloid leukaemia
Betegbevonás kezdete 2018-01-17
Betegbevonás vége 2019-10-08
Tervezett betegszám Magyarországon 6
Leírás
Beavatkozással járó vizsgálat
A vizsgálat célkitűzése
A jelen kulcsfontosságú (pivotális) vizsgálat célja az ABL001- és a bozutinibterápia hatásosságának összehasonlítása CML-CP-ben szenvedő betegeknél, akiket korábban legalább kétféle, ATP-kötőhelyen ható tirozin-kináz-gátlóval kezeltek, és akiknél a nemzetközi skála (International Scale, IS) alapján meghatározott BCR-ABL-arány legalább 1% a szűréskor.
Beválasztási feltételek
A beteg abban az esetben választható be a vizsgálatba, ha az alábbi feltételek mindegyike teljesül:

1. Legalább 18 éves férfi vagy nőbeteg, akinél CML-CP-t állapítottak meg.
222 CML-CP-beteg (akiket korábban 2 vagy több, ATP-kötőhelyen ható TKI-vel kezeltek)
Bozutinib napi 1 x 500 mg (n = 74)
Elmaradt válasz, terápiás kudarc/ intolerancia.
A túlélés követése ABL001 napi 2 x 40 mg (n = 148).
Elmaradt válasz terápiás kudarc/ intolerancia.

2. A laboratóriumi értékekre vonatkozó alábbi kritériumok mindegyikének teljesülnie kell a szűrőviziten:
 < 15% a blastok aránya a perifériás vérben és a csontvelőben.
 < 30% a blastok és promyelocyták aránya együtt a perifériás vérben és a csontvelőben.
 < 20% a basophil granulocyták aránya a perifériás vérben.
 A vérlemezkeszám ≥ 50 x 109/l (≥ 50 000/mm3).
 Elfogadható, ha a thrombocytopenia átmeneti és a korábbi kezeléssel függ össze (< 50 000/mm3 a szűrés előtt ≤ 30 napig).
 Nincsen extramedullaris leukaemiás érintettségre utaló bizonyíték, a hepatosplenomegalia kivételével.

3. A nemzetközi skála (International Scale, IS) alapján meghatározott BCR-ABL-arány legalább 1% a szűréskor.

4. Korábbi kezelés legalább kétféle, ATP-kötőhelyen ható tirozin-kináz-gátlóval (imatinib, nilotinib, dazatinib, radotinib vagy ponatinib).

5. A legutóbbi TKI-val végzett kezelés sikertelen, vagy intolerancia állapítható meg a szűrés időpontjában (a 2013-as ELN-irányelvekből átvéve, Bacarrani 2013).
 A CML-CP-betegeknél (CP a legutóbbi kezelés indításakor) a sikertelenség (terápiás kudarc) meghatározását az alábbiakban adjuk meg. A betegnél az itt felsoroltak közül legalább 1 feltételnek teljesülnie kell.
 A kezelés megkezdése után három hónappal: nincs komplett hematológiai remisszió/válasz (CHR), vagy a Ph+ metafázisok aránya > 95%.
 Hat hónappal a kezelés megkezdése után: a BCR-ABL-arány > 10% IS és/vagy a Ph+ metafázisok aránya > 65%
 Tizenkét hónappal a kezelés megkezdése után: A BCR-ABL-arány > 10% IS és/vagy a Ph+ metafázisok aránya > 35%
 A CHR, a teljes citogenetikai válasz (CCyR) vagy a részleges citogenetikai válasz (PCyR) megszűnése a kezelés megkezdése után bármikor.
 Új BCR-ABL-mutációk kialakulása a kezelés megkezdése után bármikor.
 A kezelés megkezdése után bármikor megszűnik a teljes molekuláris válasz (MMR), melyet két, egymást követő vizsgálat igazol, és közülük az egyik alapján a BCR-ABL-arány ≥ 1% IS.
 A kezelés megkezdése után bármikor új klonális kromoszóma eltérés alakul ki a Ph+ sejtekben: CCA/Ph+
 Az intolerancia definíciója:
 Nem hematológiai intolerancia: a kezelés alatt a betegnél III. vagy IV. fokozatú toxicitás vagy perzisztáló, II. fokozatú toxicitás jelentkezik, mely nem reagál az optimális kezelésre, beleértve az adagmódosítást (hacsak az adagcsökkentés nem lenne előnyös a beteg számára, mert a terápiás válasz már egyébként is elmarad az optimálistól).
 Hematológiai intolerancia: a kezelés alatt a betegnél (az abszolút neutrophilszámot [ANC] vagy a vérlemezkeszámot érintő) III. vagy IV. fokozatú toxicitás jelentkezik, és ez azután is visszatér, ha az adagot a gyártó által javasolt legalacsonyabb szintre csökkentik.

6. Az Eastern Cooperative Oncology Group (ECOG) teljesítőképesség értéke 0, 1 vagy 2.

7. Megfelelő szervi működés, melyet az alábbi (központi laboratóriumban meghatározott) paraméterek igazolnak:
 Az összbilirubin ≤ 1,5 x a normáltartomány felső határa (upper limit of normal, ULN), kivéve a Gilbert-szindrómás betegeket, akik csak akkor választhatók be, ha az összbilirubin ≤ 3,0 x ULN vagy a direkt bilirubin ≤ 1,5 x ULN.
 Aszpartát-transzamináz (AST/SGOT) ≤ 3,0 x ULN
 Alanin-transzamináz (ALT/SGPT) ≤ 3,0 x ULN
 Szérumamiláz ≤ ULN
 Szérumlipáz ≤ ULN
 Alkalikus foszfatáz ≤ 2,5 x ULN
 Kreatininclearance ≥ 50 ml/perc a Cockcroft–Gault-képlettel számolva.

8. A betegnek a vizsgálat teljes ideje alatt – és lehetőleg már a vizsgálati készítmények első bevételét megelőző 7 napon belül is – kerülnie kell a grépfrút, a keserűnarancs, illetve az ezek levét tartalmazó termékek fogyasztását, ugyanis ezek kölcsönhatásba léphetnek a vizsgálati készítményekkel a CYP3A4-enzim által való metabolizmus miatt. A narancslé fogyasztása megengedett.

9. A beteg aláírta a beleegyező nyilatkozatot még mielőtt elvégeztek volna nála bármilyen szűrési eljárást.

10. Az alábbi ionok szintjének a normáltartományon belül kell lenniük (a központi laboratóriumban végzett vizsgálat alapján), vagy pótlással a normáltartományba kell hozni ezeket a vizsgálati készítmény első adagjának alkalmazása előtt:
 Kálium
 Magnézium
 Összkalcium (szérumalbuminra korrigált)"
Kizárási feltételek
Csak az a beteg választható be a vizsgálatba, akinél egy sem teljesül az alábbi feltételek közül:
1. Ismert T315I- vagy V299L-mutáció jelenléte a vizsgálatba való belépés előtt bármikor.
2. A CML második krónikus fázisa egy korábbi akcelerált fázisba/blastos krízisbe (AP/BC) történő progresszió után.
3. A betegnél korábban haematopoeticus őssejtátültetést (HSCT-t) végeztek.
4. Tervezett allogén haematopoeticus őssejt-transzplantáció.
5. Szívbetegség vagy cardialis repolarizációs zavarok, így az alábbiak bármelyike:
 Szívizominfarktus, angina pectoris, koszorúér bypass graft (CABG) műtét a vizsgálati kezelés megkezdése előtti 6 hónapban.
 Klinikailag jelentős szívritmuszavar (pl. ventricularis tachycardia), teljes bal Tawara-szár-blokk, magas fokú atrioventricularis blokk (bifascicularis blokk, Mobitz II-es típusú és harmadfokú AV-blokk).
 A szűréskor meghatározott QTcF értéke ≥ 450 ms (férfiaknál) vagy ≥ 460 ms (nőknél).
 Hosszú QT-szindróma; a családi kórtörténetben idiopathiás hirtelen halál vagy veleszületett hosszú QT-szindróma szerepel, vagy az alábbiak bármelyike fennáll:
 A torsade-de-pointes (TdP) kockázati tényezői, többek között nem korrigált hypokalaemia vagy hypomagnesaemia, az anamnesisben szívelégtelenség vagy klinikailag jelentős/tünetekkel járó bradycardia szerepel.
 A beteg olyan gyógyszer(eke)t használ egyidejűleg, mely(ek)nek ismert kockázata a QT-idő megnyúlása és/vagy a torsade-de-pointes kialakulása; és az ilyen gyógyszer(eke)t a vizsgálati készítmény alkalmazásának megkezdése előtti 7 napon belül nem lehet leállítani vagy nem lehet más, biztonságos gyógyszerre cserélni.
 Nem lehet meghatározni a QTcF-intervallumot.
6. Súlyos és/vagy nem kontrollált, egyidejűleg fennálló betegség (például nem kontrollált cukorbetegség, aktív vagy nem kontrollált fertőzés, pulmonalis hypertonia), amely a vizsgálatvezető véleménye szerint elfogadhatatlan biztonsági kockázatot jelenthet vagy meghiúsíthatja a protokoll betartását.
7. Akut pancreatitis a kórtörténetben a vizsgálatba lépés előtti 1 éven belül, vagy krónikus hasnyálmirigy-gyulladás szerepel a kórelőzményben.
8. Az elmúlt 1 évben magas amiláz- vagy lipázszintet (> ULN) mértek, mely nem hozható összefüggésbe epekővel, traumával vagy orvosi beavatkozással.
9. Akut vagy krónikus májbetegség szerepel a kórtörténetben.
10. A betegnek ismerten jelentős, veleszületett vagy szerzett vérzészavara van, amely nem függ össze rosszindulatú daganatbetegséggel.
11. Egyéb aktív malignitás a vizsgálatba való belépés előtti 3 évben, kivéve a korábbi vagy aktuálisan fennálló basalsejtes carcinomát és a gyógyult in situ carcinomát.
12. Humán immundeficiencia vírus- (HIV-), krónikus hepatitis-B- (HBV-) vagy -C- (HCV-) fertőzés az anamnesisben. A hepatitis-B felszíni antigén (HBsAg) és hepatitis-B magantigén elleni antitest (HBcAb / anti-HBc) jelenlétét a szűréskor vizsgáljuk.
13. Károsodott gyomor-bél rendszeri (GI-) működés vagy gastrointestinalis betegség, amely jelentősen megváltoztathatja a vizsgálati készítmény felszívódását (pl. fekélybetegség, kezeletlen hányinger, hányás, hasmenés, malabszorpciós szindróma, vékonybél-reszekció vagy gyomorbypassműtét).
14. A beteg olyan gyógyszert szed, amelyre igaz az alábbi jellemzők egyike, és amely nem hagyható abba legalább 1 héttel a vizsgálati kezelés indítása előtt:
 A CYP3A közepesen erős vagy erős serkentői;
 A CYP3A és/vagy a P-gp közepesen erős vagy erős gátlói;
 A CYP3A4/5, a CYP2C8 vagy a CYP2C9 szűk terápiás indexű szubsztrátjai.
15. Korábban már kezelték a beteget ABL001-gyel, illetve a készítménnyel vagy annak bármely segédanyagával szembeni ismert/gyanított túlérzékenység.
16. Korábban már kezelték a beteget bozutinibbel, illetve a készítménnyel vagy annak bármely segédanyagával szembeni ismert/gyanított túlérzékenység.
17. A randomizálás előtti 30 napon belül a beteg részt vett egy másik klinikai vizsgálatban, vagy még nem telt el a másik vizsgálati készítmény ötszörös felezési idejének megfelelő időszak – a kettő közül a hosszabb időszakot kell figyelembe venni.
18. A beteg terhes vagy szoptató (laktáló) nő.
19. A beteg fogamzóképes nő, azaz élettanilag képes teherbe esni, kivéve, ha kiemelten hatékony fogamzásgátló módszert alkalmaz a vizsgálat alatt mindvégig, továbbá az ABL001 utolsó adagja után még 3 napig. Példák a kiemelten hatékony fogamzásgátló módszerekre:
 Teljes önmegtartóztatás (ha ez összhangban van a beteg választott és megszokott életstílusával). Nem elfogadható fogamzásgátló módszerek: a megszakított közösülés, valamint az időszakos önmegtartóztatás (így a naptármódszer, a peteérés meghatározása, a hőmérőzés vagy az utóbbi kettő kombinációja [az úgynevezett szimptotermális módszer] és a peteérés utáni módszerek).
 Női művi meddővé tétel (kétoldali ovariectomia hysterectomiával vagy anélkül), teljes hysterectomia, illetve kétoldali petevezeték-lekötés legalább hat héttel a vizsgálati kezelés előtt. Hysterectomia nélküli ovariectomia esetén a fogamzóképességet hormonszint-meghatározással kell kizárni.
 Férfi művi meddővé tétel (legalább 6 hónappal a szűrés előtt). A vasectomián átesett férfi a vizsgálatban részt vevő nő kizárólagos partnere.
 Hormonális fogamzásgátló tabletta, injekció vagy implantátum alkalmazása, illetve méhen belüli fogamzásgátló eszköz (IUD) vagy méhen belüli hormonális fogamzásgátló rendszer (IUS) behelyezése vagy más, hasonló hatékonyságú (Pearl-index: < 1) hormonális fogamzásgátló, például hormontartalmú hüvelygyűrű vagy tapasz.
 Szájon át szedendő fogamzásgátló esetén a nőbeteg ugyanazt a készítményt szedte a vizsgálati kezelés előtti legalább 3 hónapos időszak során változatlan adagban.
20. Azt a nőbeteget tekintjük postmenopausalisnak és nem fogamzóképesnek, akinél a jellegzetes klinikai kép (megfelelő életkor, vasomotor-tünetek az anamnesisben) mellett legalább 12 hónapja természetes (spontán) amenorrhoea áll fenn, vagy akinél legalább 6 hete bilaterális ovariectomiát (hysterectomiával vagy anélkül), teljes hysterectomiát vagy kétoldali petevezeték-lekötést végeztek. Hysterectomia nélküli ovariectomia esetén csak akkor tekintjük fogamzóképtelennek a beteget, ha a fogamzóképességet hormonszint-meghatározással kizárták.
21. A beteg nemi életet élő férfi, hacsak nem használ gumióvszert az együttlétek alkalmával a vizsgálati kezelés alatt és annak befejezése után még 3 napig, mert ebben az időszakban nem nemzhet gyermeket. Gumióvszert kell használniuk még azoknak a férfiaknak is, akiknek elkötötték az ondóvezetékét, illetve férfi partnerrel való közösüléskor is azért, hogy az ondóval ne juthasson be a partner szervezetébe a vizsgálati készítmény.
Tervezett betegszám Magyarországon
6 Fő
Helyszínek
Debreceni Egyetem Klinikai Központ
Dél-pesti Centrumkórház - Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet
Szponzor neve
Novartis Hungária Kft.

Klinikai Vizsgálatok

A klinikai vizsgálatok célja a gyógyszeres terápia fejlődése, egyre hatásosabb és biztonságosabb gyógyszerek kifejlesztése.

Oldaltérkép

Információk

© 2024 klinikai-vizsgalatok.hu. All Rights Reserved. Designed By One Online