Vizsgálatok

A Klinikai Vizsgálatok Adatbázisa jelenleg is több mint ezer vizsgálatot foglal magába: a korábban elérhető adatokkal több évre visszamenőleg áttekintést nyújt a hazai vizsgálatok sokszínűségéről (lásd: Állapot - vázlatos adatlapok), míg egyre bővülő körben érhetőek el a folyamatban lévő vizsgálatok részletesebb információi is (lásd: Állapot - teljes adatlapok).

Ez a honlap a klinikai vizsgálatokkal kapcsolatos általános ismeretek bővítésének céljából készült, az itt található információk a publikusan elérhető adatokra épülve, kizárólag tájékoztató jellegű áttekintést biztosítanak.
Amennyiben Önnek további kérdése merülne fel, forduljon bizalommal kezelőorvosához!

Státusz
Betegeket fogad
Korosztály
18 - 70
Betegbevonás kezdete
2019-04-30
Betegbevonás vége
2023-09-30
Vizsgálat neve magyarul Randomizált, kettős vak, placebo-kontrollált, párhuzamos csoportos, multicentrikus, III. fázisú vizsgálat az intravénás BIIB093 (glibenklamid) hatásosságának és biztonságosságának értékelésére nagy féltekei infarktust követő súlyos agyi ödéma kezelésében
Vizsgálat neve angolul Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled, Parallel-Group, Multicenter, Phase 3 Study to Evaluate the Efficacy and Safety of Intravenous BIIB093 (Glibenclamide) for Severe Cerebral Edema following Large Hemispheric Infarction
Protokollszám 252LH301
Eudra CT szám 2017-004854-41
Hatósági engedély száma OGYÉI/32022-7/2018
Kérelmező IQVIA
Státusz Betegeket fogad
Fázis III
Vizsgálati készítmény BIIB093 (Glibenclamide)
Vizsgálat időtartama (hó) 12
Nem Mindkettő
Egészségeseket bevon? nem
Betegbevonás státusza Fogad
Intézmény neve
Somogy Megyei Kaposi Mór Oktató Kórház
Cím: 7400 Kaposvár, Tallián Gyula u. 20-32.
Elérhetőség: 82/501-301
Honlap: www.kmmk.hu
Intézmény neve
Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ
Cím: 6725 Szeged, Semmelweis u. 8.
Elérhetőség: 62/544-000
Intézmény neve
Semmelweis Egyetem, Neurológiai Klinika
Cím: 1083 Budapest, Balassa J. u. 6.
Elérhetőség: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Szponzor Biogen
Betegség Nagy féltekei infarktust követő súlyos agyi ödéma
Betegbevonás kezdete 2019-04-30
Betegbevonás vége 2023-09-30
Tervezett betegszám Magyarországon 16
Leírás
A vizsgálat első részének elsődleges célja annak meghatározása, hogy a BIIB093 javítja-e a nagy féltekei infarktust (LHI) elszenvedett betegek 90. napon módosított Rankin-skálával (mRS) mért funkcionális kimenetelét a placebóhoz képest.
Az első rész másodlagos céljai, annak meghatározása, hogy a BIIB093 javítja-e a 90. napi teljes túlélést a placebóval összehasonlítva; hogy a BIIB093 javítja-e az mRS-sel mért funkcionális kimenetelt a placebóval összehasonlítva a 90. napon a 0-4 pont, illetve az 5-6. pont szerint két ágra osztva; hogy a BIIB093 csökkenti-e a középvonal-eltolódást 72 óra után (vagy a dekompressziós kraniektómia [DC], illetve a csak a szenvedést enyhítő intézkedések [comfort measures only, CMO] időpontjában, amennyiben ezekre hamarabb kerül sor) a placebóval összehasonlítva; valamint a BIIB093 biztonságosságának és tolerálhatóságának értékelése nagy féltekei infarktust elszenvedett betegeknél.
A vizsgálat 2. részének célkitűzése a nagy féltekei infarktust követő hosszú távú korlátozottság, a klinikai kimenetel, az életminőség és az egészségügyi ellátás szükségességének felmérése, valamint a biztonságosság értékelése az utánkövető időszakban.
A vizsgálat célkitűzése
A vizsgálat 1. részének célkitűzései és végpontjai:
Az elsődleges célkitűzés annak meghatározása, hogy a BIIB093 javítja-e a nagy féltekei infarktust elszenvedett betegek 90. napon módosított Rankin-skálával (mRS) mért funkcionális kimenetelét a placebóhoz képest. Az e célkitűzéshez kapcsolódó végpont a 90. napon 5 kategóriából álló ordinális skálaként felvett mRS (az 5 kategóriából álló mRS kombinálja az mRS 0. és 1. kategóriáját, valamint az mRS 5. és 6. kategóriáját).
Az 1. rész másodlagos célkitűzései és végpontjai a következők:
• Annak meghatározása, hogy a BIIB093 javítja-e a 90. napi teljes túlélést a placebóval összehasonlítva. Az e célkitűzéshez kapcsolódó végpont a bármilyen okból bekövetkező halál a 90 napos időszakban.
• Annak meghatározása, hogy a BIIB093 javítja-e az mRS-sel mért funkcionális kimenetelt a placebóval összehasonlítva a 90. napon a 0-4 pont, illetve az 5-6. pont szerint két ágra osztva. Az e célkitűzéshez kapcsolódó végpont azon betegeknek az aránya, akik a 90. napon 0-4 pontot értek el a módosított Rankin-skálán.
• Annak meghatározása, hogy a BIIB093 csökkenti-e a középvonal-eltolódást 72 óra után (vagy a dekompressziós kraniektómia [DC], illetve a csak a szenvedést enyhítő intézkedések [comfort measures only, CMO] időpontjában, amennyiben ezekre hamarabb kerül sor) a placebóval összehasonlítva. Az e célkitűzéshez kapcsolódó végpont a 72 óra után (illetve amennyiben ezekre hamarabb kerül sor, akkor a DC vagy CMO előtt) észlelhető középvonal-eltolódás.
• A BIIB093 biztonságosságának és tolerálhatóságának értékelése nagy féltekei infarktust elszenvedett betegeknél. Az e célkitűzéshez kapcsolódó végpont a nemkívánatos események, súlyos nemkívánatos események (serious adverse events, SAE), valamint az élettani paraméterek, a 12-elvezetéses elektrokardiogram, illetve a laboratóriumi eredmények (köztük a vércukorszinttel összefüggő eredmények) klinikailag szignifikáns rendellenességeinek előfordulási gyakorisága.
Az 1. rész további végpontjai a következők:
• Módosított Rankin-skála pontszám a 30. napon 5 kategóriából álló ordinális skálaként (az 5 kategóriából álló mRS kombinálja az mRS 0. és 1. kategóriáját, valamint az mRS 5. és 6. kategóriáját).
• National Institutes of Health Stroke Skála (National Institutes of Health Stroke Scale, NIHSS) pontszám a készítmény beadása után 24. órával, 48 órával, 72 órával, illetve 7 nappal
• A BIIB093 és anyagcseretermékeinek plazmakoncentrációja a 7. napig, illetve a kórházból való elbocsátásig .
• A plazma mátrix metalloproteináz-9 (MMP-9) átlagos koncentrációja a készítmény beadása után 24, 48, illetve 72 órával
• Farmakogenetikai markerek (opcionális)
• Euro Quality of Life (EQ-5D-5L) és Barthel Index (BI) a 30. és 90. napon
• Egészségügyi források felhasználását felmérő kérdőív (HealthCare Resource Utilization Questionnaire), Zarit betegségteher interjú (Zarit Burden Interview), valamint a Stroke hatását felmérő 16 kérdésből álló skála (Stroke Impact Scale 16 Questions, SIS-16) a 90. napon
A vizsgálat 2. részének célkitűzései és végpontjai:
A vizsgálat 2. részének célkitűzése a nagy féltekei infarktust követő hosszú távú korlátozottság és kimenetel felmérése, valamint a biztonságosság értékelése az utánkövető időszakban.
A 2. rész végpontjai a következők:
• Módosított Rankin-skála pontszám 6 hónap és 12 hónap után 5 kategóriából álló ordinális skálaként (az 5 kategóriából álló mRS kombinálja az mRS 0. és 1. kategóriáját, valamint az mRS 5. és 6. kategóriáját).
• EQ-5D-5L, BI pontszám, valamint SIS-16 6 hónap és 12 hónap után
• Egészségügyi források felhasználását felmérő kérdőív (HealthCare Resource Utilization Questionnaire) és Zarit betegségteher interjú (Zarit Burden Interview) 12 hónap után
• A súlyos nemkívánatos események előfordulási gyakorisága
Beválasztási feltételek
Főbb beválasztási kritériumok:
- Az akut ischaemiás stroke klinikai diagnózisa a középső agyi artéria (MCA) területén.
- Nagy féltekei infarktus, amelyet a következők határoznak meg: a lézió térfogata 80–300 köbcentiméter (cm^3) mágneses rezonanciás felvételen (MRI) diffúziós súlyozású képalkotással (DWI), vagy számítógépes tomográfiai perfúzió (CTP) esetén, vagy Alberta Stroke Program korai CT-pontszám (ASPECTS) 1– 5, legalább 2 meghatározott kortikális régió érintettségével.
- Screening National Institutes of Health Stroke Skálán (NIHSS) >=10.
- A randomizálás idején és a vizsgáló megítélése szerint megvalósíthatónak kell lennie annak, hogy a vizsgálati készítmény infúzióját legkésőbb 10 órával a tünetek megjelenése (ha ismert) vagy az utolsó ismert normál időpont után kezdjék el.
- Azoknál a résztvevőknél, akiknél thrombectomiát végeznek, a vizsgálatba való bevonást a thrombectomia utáni MRI-DWI alapján kell elvégezni.
Kizárási feltételek
Főbb kizárási kritériumok:
- A résztvevőnél valószínűleg az első napon leállítják a támogató ellátást.
- Döntés a dekompresszív craniectomiával kapcsolatban (DC) a bevonást megelőzően.
- Bizonyított egyidejű infarktus az ellenoldali féltekén, mely kellően komoly ahhoz, hogy befolyásoljon funkcionális kimenetelt.
Tervezett betegszám Magyarországon
16 Fő
Helyszínek
Somogy Megyei Kaposi Mór Oktató Kórház
Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ
Semmelweis Egyetem, Neurológiai Klinika
Szponzor neve
Biogen

Klinikai Vizsgálatok

A klinikai vizsgálatok célja a gyógyszeres terápia fejlődése, egyre hatásosabb és biztonságosabb gyógyszerek kifejlesztése.

Oldaltérkép

Információk

© 2025 klinikai-vizsgalatok.hu. All Rights Reserved. Designed By One Online