Leírás
A vizsgálat első részének elsődleges célja annak meghatározása, hogy a BIIB093 javítja-e a nagy féltekei infarktust (LHI) elszenvedett betegek 90. napon módosított Rankin-skálával (mRS) mért funkcionális kimenetelét a placebóhoz képest.
Az első rész másodlagos céljai, annak meghatározása, hogy a BIIB093 javítja-e a 90. napi teljes túlélést a placebóval összehasonlítva; hogy a BIIB093 javítja-e az mRS-sel mért funkcionális kimenetelt a placebóval összehasonlítva a 90. napon a 0-4 pont, illetve az 5-6. pont szerint két ágra osztva; hogy a BIIB093 csökkenti-e a középvonal-eltolódást 72 óra után (vagy a dekompressziós kraniektómia [DC], illetve a csak a szenvedést enyhítő intézkedések [comfort measures only, CMO] időpontjában, amennyiben ezekre hamarabb kerül sor) a placebóval összehasonlítva; valamint a BIIB093 biztonságosságának és tolerálhatóságának értékelése nagy féltekei infarktust elszenvedett betegeknél.
A vizsgálat 2. részének célkitűzése a nagy féltekei infarktust követő hosszú távú korlátozottság, a klinikai kimenetel, az életminőség és az egészségügyi ellátás szükségességének felmérése, valamint a biztonságosság értékelése az utánkövető időszakban.
A vizsgálat célkitűzése
A vizsgálat 1. részének célkitűzései és végpontjai:
Az elsődleges célkitűzés annak meghatározása, hogy a BIIB093 javítja-e a nagy féltekei infarktust elszenvedett betegek 90. napon módosított Rankin-skálával (mRS) mért funkcionális kimenetelét a placebóhoz képest. Az e célkitűzéshez kapcsolódó végpont a 90. napon 5 kategóriából álló ordinális skálaként felvett mRS (az 5 kategóriából álló mRS kombinálja az mRS 0. és 1. kategóriáját, valamint az mRS 5. és 6. kategóriáját).
Az 1. rész másodlagos célkitűzései és végpontjai a következők:
• Annak meghatározása, hogy a BIIB093 javítja-e a 90. napi teljes túlélést a placebóval összehasonlítva. Az e célkitűzéshez kapcsolódó végpont a bármilyen okból bekövetkező halál a 90 napos időszakban.
• Annak meghatározása, hogy a BIIB093 javítja-e az mRS-sel mért funkcionális kimenetelt a placebóval összehasonlítva a 90. napon a 0-4 pont, illetve az 5-6. pont szerint két ágra osztva. Az e célkitűzéshez kapcsolódó végpont azon betegeknek az aránya, akik a 90. napon 0-4 pontot értek el a módosított Rankin-skálán.
• Annak meghatározása, hogy a BIIB093 csökkenti-e a középvonal-eltolódást 72 óra után (vagy a dekompressziós kraniektómia [DC], illetve a csak a szenvedést enyhítő intézkedések [comfort measures only, CMO] időpontjában, amennyiben ezekre hamarabb kerül sor) a placebóval összehasonlítva. Az e célkitűzéshez kapcsolódó végpont a 72 óra után (illetve amennyiben ezekre hamarabb kerül sor, akkor a DC vagy CMO előtt) észlelhető középvonal-eltolódás.
• A BIIB093 biztonságosságának és tolerálhatóságának értékelése nagy féltekei infarktust elszenvedett betegeknél. Az e célkitűzéshez kapcsolódó végpont a nemkívánatos események, súlyos nemkívánatos események (serious adverse events, SAE), valamint az élettani paraméterek, a 12-elvezetéses elektrokardiogram, illetve a laboratóriumi eredmények (köztük a vércukorszinttel összefüggő eredmények) klinikailag szignifikáns rendellenességeinek előfordulási gyakorisága.
Az 1. rész további végpontjai a következők:
• Módosított Rankin-skála pontszám a 30. napon 5 kategóriából álló ordinális skálaként (az 5 kategóriából álló mRS kombinálja az mRS 0. és 1. kategóriáját, valamint az mRS 5. és 6. kategóriáját).
• National Institutes of Health Stroke Skála (National Institutes of Health Stroke Scale, NIHSS) pontszám a készítmény beadása után 24. órával, 48 órával, 72 órával, illetve 7 nappal
• A BIIB093 és anyagcseretermékeinek plazmakoncentrációja a 7. napig, illetve a kórházból való elbocsátásig .
• A plazma mátrix metalloproteináz-9 (MMP-9) átlagos koncentrációja a készítmény beadása után 24, 48, illetve 72 órával
• Farmakogenetikai markerek (opcionális)
• Euro Quality of Life (EQ-5D-5L) és Barthel Index (BI) a 30. és 90. napon
• Egészségügyi források felhasználását felmérő kérdőív (HealthCare Resource Utilization Questionnaire), Zarit betegségteher interjú (Zarit Burden Interview), valamint a Stroke hatását felmérő 16 kérdésből álló skála (Stroke Impact Scale 16 Questions, SIS-16) a 90. napon
A vizsgálat 2. részének célkitűzései és végpontjai:
A vizsgálat 2. részének célkitűzése a nagy féltekei infarktust követő hosszú távú korlátozottság és kimenetel felmérése, valamint a biztonságosság értékelése az utánkövető időszakban.
A 2. rész végpontjai a következők:
• Módosított Rankin-skála pontszám 6 hónap és 12 hónap után 5 kategóriából álló ordinális skálaként (az 5 kategóriából álló mRS kombinálja az mRS 0. és 1. kategóriáját, valamint az mRS 5. és 6. kategóriáját).
• EQ-5D-5L, BI pontszám, valamint SIS-16 6 hónap és 12 hónap után
• Egészségügyi források felhasználását felmérő kérdőív (HealthCare Resource Utilization Questionnaire) és Zarit betegségteher interjú (Zarit Burden Interview) 12 hónap után
• A súlyos nemkívánatos események előfordulási gyakorisága
Beválasztási feltételek
Főbb beválasztási kritériumok:
- Az akut ischaemiás stroke klinikai diagnózisa a középső agyi artéria (MCA) területén.
- Nagy féltekei infarktus, amelyet a következők határoznak meg: a lézió térfogata 80–300 köbcentiméter (cm^3) mágneses rezonanciás felvételen (MRI) diffúziós súlyozású képalkotással (DWI), vagy számítógépes tomográfiai perfúzió (CTP) esetén, vagy Alberta Stroke Program korai CT-pontszám (ASPECTS) 1– 5, legalább 2 meghatározott kortikális régió érintettségével.
- Screening National Institutes of Health Stroke Skálán (NIHSS) >=10.
- A randomizálás idején és a vizsgáló megítélése szerint megvalósíthatónak kell lennie annak, hogy a vizsgálati készítmény infúzióját legkésőbb 10 órával a tünetek megjelenése (ha ismert) vagy az utolsó ismert normál időpont után kezdjék el.
- Azoknál a résztvevőknél, akiknél thrombectomiát végeznek, a vizsgálatba való bevonást a thrombectomia utáni MRI-DWI alapján kell elvégezni.
Kizárási feltételek
Főbb kizárási kritériumok:
- A résztvevőnél valószínűleg az első napon leállítják a támogató ellátást.
- Döntés a dekompresszív craniectomiával kapcsolatban (DC) a bevonást megelőzően.
- Bizonyított egyidejű infarktus az ellenoldali féltekén, mely kellően komoly ahhoz, hogy befolyásoljon funkcionális kimenetelt.